بلاتکلیفی فروشندگان و خریداران در بازار خودرو به دلیل تعلیق افزایش قیمت خودرو

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با توجه به وضعیت تعلیق افزایش قیمت خودروها و بلاتکلیفی خریدارارن و فروشندگان گفت: مردم و بازار در انتظار تصمیم ستاد تنظیم  بازار هستند و خودروسازان نیز در انتظار افزایش قیمت، تا پس از آن به نسبت افزایش قیمت اقدام به عرضه کنند. در ادامه با دورهاتو همراه باشید.

سعید موتمنی در این رابطه گفت: تعلیق افزایش قیمت خودرو توسط دولت مسبب بلاتکلیفی فروشنده و خریداران در بازار شده است، وظیفه ستاد تنظیم بازار خودرو، متعادل سازی و تنظیم بازار است، اما از طرفی باید منتظر نتیجه درخواست افزایش قیمت خودرو سازان نیز باشیم،  که آیا اعمال میگردد یا خیر؟!

و از سوی دیگر با گذشت ۹ ماه از سال جاری، تعداد خودروهای عرضه شده به بازار به میزانی که باید نبوده و باعث تعادل را در بازار نشده است.


رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در رابطه با وضعیت قیمت انواع خودروهای داخلی در طی یک هفته گذشته گفت: در گروه پژو پارس، پژو ۲۰۶ تیپ پنج و گروه سمند طی یک هفته گذشته اختلاف قابل توجهی در قیمت آن ها نبوده، اما پژو ۲۰۶ تیپ دو با ۲ تا ۳ میلیون تومان افزایش قیمت به ۲۶۲ میلیون تومان ، دنا توربو اتوماتیک با ۴ تا ۵ میلیون تومان افزایش قیمت به ۴۷۸ میلیون تومان رسید. محصولات گروه سایپا از جمله پراید ۱۳۱ با قیمت ۱۵۳ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ با قیمت ۱۶۶ تا ۱۶۸ میلیون تومان نیز افزایش یک تا ۲ میلیون تومانی را طی هفته گذشته تجربه کردند.

لیست قیمت روز خودروهای داخل

موتمنی با اشاره به افزایش تعداد خودروهای ناقص، در کف پارکینگ خودروسازان بیان کرد: خودروسازان تا پایان آبان ماه سال جاری به تکمیل این دسته از خودروها متعهد شده بودند اما به دلایل مختلف، در بازار کنونی از جمله زیان دهی خودروسازان متاسفانه این تعهد  تحقق پیدا نکرد.

وی در ادامه سخنان خود به تقاضای کاذب و وجود تقاضای مصرفی در بازار اشاره کرد: اگر بر میزان عرضه خودرو ها به بازار افزوده گردد، در نتیجه قیمت ها نیز کاهش می یابند، اما با محدودیت موجود در بازار عرضه، قیمت ها به همان منوال ثابت می مانند و یا حتی ممکن است روند نوسانی خود را رو به بالا در پیش بگیرند.  حال اگر تقاضای کاذب در بازار شکل گیرد به دلیل وجود عرضه اندک مشاهده گر افزایش قیمت در مقایسه باید قیمت کنونی هستیم.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: هم اکنون تعدادی از خریداران واقعی که نیازمند خرید خودرو هستند در بین اخبار مثبت و منفی که در این هفته اخیر رد و بدل شده است بلاتکلیف شده اند و برخی از مشتریان در انتظار افزایش عرضه و کاهش قیمت هستند. با این وجود افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر هم موجب کاهش تعداد فروشندگان نسبت به قبل شده است همچنین مشاهده افزایش قیمت ها در آگهی ها از سوی این دسته از فروشندگان نیز بوده ایم.

موتمنی در پایان در خصوص فعالیت فروشندگان در فضای مجازی و تاثیر آن بر بازار خودرو خاطرنشان کرد: همانطور که قبل تر گفتم اگر خودرو به میزان کافی برای تامین تقاضا در بازار وارد شود با وجود درج قیمت های مختلف و پر نوسان در آگهی های مختلف و فضاهای مجازی بر قیمت بازار تاثیر به خصوصی نخواهد گذاشت. اما اگر کاهش عرضه در بازار در مقابل قیمت های مختلفی که از سوی فروشنگان اعلام میشود در کنار انتشار اخبار مثبت و منفی بر بازار خودرو ادامه پیدا کند، مثل بازار سایر کلاهای سرمایه ای تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *