هرآنچه که باید از خلافی خودرو بدانیم

یکی از دغدغه های روزمره رانندگان خلافی خودرو و نحوه پرداخت آن است. از آنجایی که عدم پرداخت به موقع خلافی، می تواند افزایش جریمه و یا توقیف خودروی شما را به دنبال داشته باشد. پیشنهاد می کنیم جریمه های خود را به موقع پرداخت کرده و از دردسرهای احتمالی آن جلوگیری کنید. روش های متعددی وجود دارد که با یادگیری آن ها می توانید خلافی خود را مشاهده و سپس به پرداخت آن اقدام نمایید. در این مقاله قصد داریم، شما را با انواع جرائم، روش های استعلام و پرداخت خلافی و نحوه اعتراض به آن، آشنا کنیم، پس با دورهاتو همراه باشید.

انواع خلافی خودرو

به طور کلی جرایم راهنمایی و رانندگی شامل چهار مورد می باشد که در ادامه به تعریف هر یک می پردازیم.

- جریمه دوبرگی


- جریمه تسلیمی

- جریمه الصاقی

- ثبت تخلف با استفاده از دوربین

خلافی خودرو
 •  جریمه دو برگی

تصور کنید شما در حین رانندگی مرتکب تخلفی می شوید و مامور راهور به شما دستور توقف می دهد. در صورتی که شما به عمد و یا غیرعمد به مسیر خود ادامه دهید؛ دو جریمه برای شما در نظر گرفته می شود که جریمه اول به علت تخلف صورت گرفته و جریمه دوم به علت عدم توجه به دستور توقف مامور راهور می باشد که به اصطلاح به آن جریمه دو برگی می گویند. در صورتی که شماره تلفن همراه شما در سامانه راهور ثبت شده باشد، از طریق پیامک به شما اطلاع رسانی می شود. برخی از رانندگان، به هنگام شماره گذاری، شماره خود را ثبت نکرده و یا شماره تلفن آن ها عوض شده است. بنابراین در صورت تخلف، پیامکی به آن ها ارسال نمی شود. در این صورت افرد می توانند با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ و یا از طریق سایت راهور ۱۲۰ در «بخش ویرایش آدرس مالکین خودروها» رفته و شماره موبایل خود را ثبت و یا ویرایش نمایند. اعتراض به این جریمه ها ممکن است به حذف و یا کاهش مبلغ جریمه منجر شود چراکه راننده ممکن است غیر عمد خودرو را متوقف نکرده باشد.

 • جریمه تسلیمی

در جریمه تسلیمی، مامور راهور پس از مشاهده تخلف و متوقف کردن خودرو، جریمه را به شخص راننده تحویل می دهد که احتمال تخفیف و یا بخشش آن بسیار کم است. چراکه برگه تخلف به خود شخص تحویل داده شده است. در این نوع از جریمه، راننده ۶۰ روز فرصت دارد به پرداخت آن اقدام نماید و در غیر این صورت مبلغ آن دوبرابر خواهد شد.

 • جریمه الصاقی

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که خودرو خود را در محلی نامناسب پارک کرده اید و پس از بازگشت با برگه جریمه در زیر برف پاک کن خود، رو به رو شده اید. به این نوع جریمه که به دلیل پارک در محل ممنوع، توسط پلیس راهور صادر می شود، جریمه الصاقی می گویند.

جریمه الصاقی
 • ثبت تخلف رانندگی با استفاده از دوربین

در این روش تخلف خودرو توسط دوربین ثبت می شود که شامل دو روش زیر است.

- ثبت تخلف با دوربین اپراتوری: در این روش، درواقع مامور و یا اپراتوری که مسئول نظارت و بررسی دوربین های سطح شهر و معابر هستند، فرد متخلف را جریمه و از طریق پیامک، آن را به راننده اعلام می کنند. خلافی خودروها در این شیوه معمولا شامل جریمه پارک در مکان ممنوعه و پارک دوبله توسط دوربین‌ های اپراتوری صادر می‌شوند. در این نوع جریمه اگر پلاک خودرو خوانا نباشد در صورت اعتراض راننده به جریمه، امکان تجدید نظر وجود دارد.

- ثبت تخلف با دوربین هوشمند: از این دوربین ها در ثبت تخلف هایی نظیر سرعت غیرمجاز، ورود به محدوده‌ی طرح ترافیکی، عبور از چراغ قرمز، پارک در محل غیر مجاز و … استفاده می شود. جرایمی که با استفاده از دوربین ثبت می شوند، هزینه های سنگینی برای رانندگان در پی خواهد داشت.

دوربین کنترل هوشمند

مهلت پرداخت خلافی خودرو

جریمه تسلیمی و جریمه الصاقی تنها تا ۶۰ روز فرصت پرداخت دارند که در صورت عدم پرداخت به موقع دو برابر خواهد شد. اما جریمه دوبرگی و جریمه دوربینی مشمول این فرصت ۶۰ روزه نیستند. معمولا در آخر هر سال مدت زمان مشخصی جهت بخشودگی مبالغ جریمه، از سوی مراکز مربوطه اعلام می شود. این فرصت برای افرادی که جریمه های سنگینی دارند بسیار مناسب است.

جریمه ستاره دار چیست؟

در جدول تخلفات رانندگی، در کنار برخی از جرایم با ستاره علامت گذاری شده اند که از ۱ تا ۴ ستاره، به میزان خطرناک بودن آن، درجه بندی شده اند. در ادامه به معرفی جریمه های ستاره دار می پردازیم تا شناخت بهتری از این جریمه ها داشته باشیم.

 1. جریمه های تک ستاره: اگر شخص به هنگام رانندگی، دو مورد از تخلف های زیر را به صورت همزمان انجام دهد، علاوه بر صادر شدن قبض جریمه، خودرو به مدت ۷۲ ساعت متوقف خواهد شد.
 • تجاوز به چپ محور راه
 • حرکت به طور مارپیچ
 • عبور از چراغ راهنمایی و رانندگی
 • سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه
 • تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت)
 • هرگونه حرکت نمایشی مانند دور زدن درجا و یا حرکت موتور سیکلت بر روی یک چرخ
 1. جریمه های دو ستاره: این جریمه زمانی صادر می شود که راننده در حالت مستی و یا استفاده از مواد روان گردان اقدام به رانندگی کرده باشد که در این صورت علاوه بر توقیف شش ماهه گواهینامه، شخص راننده نیز به دادگاه فراخوانده می شود.
 2. جریمه های سه ستاره: درصورتی که راننده، بیمه شخص ثالث نداشته و یا اعتبار آن منقضی شده باشد مشمول این جریمه می شود و با ارائه بیمه نامه معتبر می توان خودرو را از پارکینگ ترخیص نمود.
 3. جریمه های چهار ستاره: این جریمه شامل افرادی می شود که در بزرگراه ها با دنده عقب حرکت می کنند.

روش های اعتراض به خلافی خودرو

اگر به هنگام مشاهده و استعلام خلافی خود، نسبت به هریک از جریمه ها، اعتراض دارید می توانید به مرکز اجرائیات پلیس راهور منطقه شهرستان محل سکونت خود و یا دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه و موضوع شکایت خود را مطرح کنید تا به اعتراض شما رسیدگی شود. این درخواست براساس قانون ظرف مدت حداکثر ۲۴ ساعت بررسی شده و نتیجه آن برای شما ارسال می شود.

در صورتی که مبلغ جریمه شما بالای یک میلیون تومان است باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مناطق خود مراجعه کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که پس از صادر شدن رای به علت قطعی بودن آن، به درخواست دوباره آن، رسیدگی نمی کنند.

مهلت اعتراض به خلافی خودرو

اگر فردی خواهان اعتراض به خلافی ماشین خود باشد ۶۰ روز پس از تاریخ ابلاغ مندرج در قبض جریمه خود می تواند اعتراض خود را از طریق ارگان های مربوطه پیگیری نماید. درصورتی که شخص دیگری غیر از مالک خودرو مرتکب تخلف شده و معترض می باشد؛ حضور وی الزامی است.

مدارک لازم برای اعتراض به خلافی خودرو چیست؟

 • اصل کارت شناسائی واصل سند مالکیت خودرو
 • تکمیل فرم درخواست
 • کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن
 • کارت شناسائی راننده متخلف (درصورتی که شخص دیگری غیرازمالک خودرو راننده باشد)

لیست آدرس واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی برای جرایم بالاتر از یک میلیون تومان در تهران

منطقه

آدرس

شماره تماس

۱

بزرگراه ارتش – بلوار اوشان – نبش میدان اوشان – واحد شماره ۵ مستقر در منطقه یک پلیس راهور تهران بزرگ
۳ بزرگراه حقانی – نرسیده به تقاطع جهان کودک – مقابل پارک آب و آتش

۸۶۰۸۳۲۴۴

۱۰ بزرگراه نواب – تقاطع خیابان محبوب مجاز (ویژه جانبازان – ایثارگران و خانواده شهداء) ۵۵۴۳۷۱۶۱
۱۲ خیابان شوش – نرسیده به میدان شوش –  پشت بوستان بهاران – جنب کلانتری ۱۱۲
۱۴ خیابان نبرد – میدان نبرد – انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی ۳۳۰۵۷۵۲۸
۱۶ خیابان بعثت – خیابان رجائی جنوبی – خیابان هلال احمر – مقابل سیلو ۵۵۳۳۰۳۰۷
۲۰ شهرری – خیابان استخر – روبروی فروشگاه شهروند ۵۵۹۰۲۱۱۰
۲۱ تهرانسر – انتهای بلوار یاس ۴۴۵۳۸۸۰۸

۲۲

همت غرب – آزادگان جنوب – شهرک گلستان – بلوار گلها – خیابان یاسمن جنوبی

۴۴۷۳۶۸۴۰

روش های استعلام و پرداخت خلافی خودرو

برخلاف گذشته که افراد جهت استعلام خلافی خودرو به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه می کردند، امروزه به علت الکترونیکی شدن خدمات، استعلام خلافی خودرو به صورت آنلاین و یا از طریق اپلیکیشن ها و کدهای USSD، پیامکی و تلفنی انجام می شود. درواقع، استعلام آنلاین خلافی خودرو به ما کمک می کند تا در زمان کوتاه تری از زمان، مکان، علت، مبلغ خلافی و کد شناسه پرداخت خلافی خود مطلع شویم. از این رو ضروری است تا با شیوه های گرفتن استعلام خلافی خودرو و راه های پرداخت آن آشنا باشید. با ما همراه باشید تا در ادامه با روش های مشاهده و پرداخت خلافی خودرو بیشتر آشنا شویم.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق پلیس ۱۰+

یکی از روش هایی که می توانید به اطلاعات خلافی خودرو خود دست یابید؛ مراجعه حضوری به دفاتر پلیس +۱۰ می باشد. در این روش با درخواست برگه استعلام خلافی خود می توانید از اطلاعاتی نظیر زمان، مکان، نوع تخلف و مبلغ خلافی خود مطلع شوید و هر کدام از تخلف ها را به صورت جداگانه پرداخت نمایید.

استعلام و پرداخت خلافی خودرو

مشاهده و پرداخت اینترنتی خلافی خودرو

یکی از آسان ترین روش های استعلام آنلاین خلافی خودرو ، مراجعه به سایت پلیس راهور ۱۲۰ است. در این شیوه با وارد کردن شماره بارکد درج شده در پشت کارت ماشین می توانید اطلاعات مربوط به خلافی ماشین خود را مشاهده و هر یک از جریمه ها را به انتخاب خود پرداخت نمایید.

لازم به ذکر است این سایت به علت امنیت بیشتر به صورت آفلاین بوده و هفتگی آپدیت می شود. همچنین پس از پرداخت خلافی، اطلاعات مربوط به آن بعد از ۷۲ ساعت ثبت می گردد. به خاطر داشته باشید به هنگام وارد شدن به سایت راهور ۱۲۰ نباید به VPN متصل باشید چرا که برای آی پی های خارج از کشور بسته می باشد.

پرداخت اینترنتی خلافی خودرو

استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق USSD

کدهای USSD (ارسال پیام از طریق کدهای دستوری) این کدها در واقع یک راه ارتباطی کوتاه می باشند که با ارسال کردن یک کد مشخص، پیامکی جهت تقاضای انجام شده، دریافت می شود. برای استعلام خلافی خودرو از این طریق باید کد #۱۱۰* را شماره گیری کرده و بعد از انتخاب استعلام خلافی خودرو ، کد VIN را که بر روی کارت خودرو درج شده است وارد نمایید. از این طریق شما می توانید اطلاعات درخواستی خود را مشاهده کنید.

پرداخت خلافی خودرو

از کدهای USSD نیز می توانید جهت پرداخت خلافی خودرو استفاده کنید. برخی از این کدها شامل موارد زیر می شوند.

- آسان پرداخت پرشین #۷۳۳*

- پرداخت الکترونیک سامان #۷۲۴*

- تجارت الکترونیک پارسیان #۷۰۸*

استعلام پیامکی خلافی خودرو

اگر می خواهید میزان خلافی خودرو خود را به شیوه اس ام اس دریافت نمایید؛ می بایست کد هفده رقمی VIN مندرج بر روی کارت ماشین خود را به یکی از شماره های زیر ارسال نمایید.

- شماره اول: ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰

- شماره دوم: ۱۱۰۰۰۵۱۵۱

- شماره سوم: ۳۰۰۰۵۱۵۱

در روش مشاهده خلافی خودرو از طریق پیامک می توانید مبلغ جریمه و تعداد دفعات جریمه را مشاهده کنید.

استعلام خلافی خودرو با پلاک

یکی دیگر از روش های استعلام خلافی خودرو به شیوه تماس تلفنی می باشد که با گرفتن شماره گویای پلیس راهوار ناجا ۸۸۲۸۸۸۸۸ برای ساکنین استان تهران و برای استان های خارج از تهران با گرفتن شماره ۸۸۲۸۸۸۸۸-۰۲۱ می توانید با ارائه پلاک خودرو به مبلغ خلافی ماشین خود دست یابید.

شماره‌گیری عدد ۱:  استعلام تخلفات رانندگی

شماره‌گیری عدد ۲: استعلام صدور گواهینامه و استعلام صدور کارت ماشین

استعلام و پرداخت خلافی از طریق اپلیکیشن

برای استعلام و پرداخت خلافی خودرو اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که برای استفاده از آن ها می توانید آن ها را دانلود و بر روی گوشی های هوشمند خود نصب کنید. برخی از قابلیت هایی که این برنامه ها در اختیار شما قرار می دهند شامل موارد زیر است.

- استعلام ریز خلافی خودرو شامل تعداد تخلفات، مبلغ، محل تخلف و…

- استعلام نمره منفی شامل تعداد تخلف و تعداد نمره منفی گواهینامه

- استعلام تصادفات خودرو شامل نوع تصادف، مقصر تصادف، تاریخ و…

- پرداخت آنلاین

پرداخت خلافی

استعلام و پرداخت خلافی خودرو از طریق دستگاه خودپرداز

در این روش شما نیاز به یک کارت بانکی عضو شتاب، شناسه قبض و شناسه پرداخت دارید که هر دوی آن ها روی قبض جریمه شما درج شده است و پس از وارد کردن آن ها در دستگاه خودپرداز، می توانید مبلغ را پرداخت کرده و رسید چاپی آن را نزد خود نگه دارید تا در صورت نیاز در مراکز راهنمای رانندگی ارائه نمایید.

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، خلافی خودرو یکی از موارد مهمی است که رانندگان و صاحبان خودرو همواره با آن رو به رو هستند و عدم پرداخت به موقع آن مشکلاتی را برای آن ها به وجود می آورد. از این رو، توصیه می کنیم با رعایت کردن قوانین راهنمایی و رانندگی از جریمه شدن جلوگیری کرده و یا در صورتی که جریمه شدید، نسبت به استعلام و پرداخت به موقع آن اقدام کنید تا به دردسرهای بیشتری نیفتید!

لیست نرخ جرایم راهنمایی و رانندگی سال ۱۳۹۹

کد عنوان تخلف رانندگی کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها سایر شهرها راه‌های روستایی
۲۰۰۱ هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا یا حرکت موتورسیکلت روی یک چرخ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ ۷۵۰٫۰۰۰
۲۰۰۲ تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت) ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰۰۳ سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰۰۴ عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰۰۵ حرکت به‌طور مارپیچ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ ۷۵۰٫۰۰۰
۲۰۰۶ حرکت با دنده عقب در آزاد راه‌ها و بزرگراه‌ها ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ۱٫۳۵۰٫۰۰۰
۲۰۰۷ رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان گردان یا افیونی ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ۴٫۰۰۰٫۰۰۰
۲۰۰۸ تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت در کد ۲۰۲۰ ادغام شده
۲۰۰۹ عبور از محل ممنوع ۹۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۱۰ تجاوز به چپ از محور راه ۷۵۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۱۱ عبور وسایل نقلیه از پیاده‌رو ۶۵۰٫۰۰۰ ۳۵۰٫۰۰۰ ۱٫۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۱۲ عدم رعایت حق تقدم عبور ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۰۱۳ دور زدن در محل ممنوع ۷۵۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۱۴ استفاده از تلفن همراه یا وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰
۲۰۱۵ نقص فنی مؤثر یا نقص در سامانه (سیستم) روشنایی در شب ۷۵۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰
۲۰۱۶ عدم رعایت مقررات ایمنی حمل‌و‌نقل جاده ای مواد خطرناک در کد ۲۰۲۰ ادغام شده
۲۰۱۸ رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز ۶۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۵۰٫۰۰۰
۲۰۱۸ عدم رعایت محدودیت‌های زمانی یا مکانی یا شرایط مندرج در گواهینامه از قبیل استفاده از عینک، سمعک، با تجهیزات خاص ۶۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۵۰٫۰۰۰
۲۰۱۹ عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین با پلیس مدرسه ۶۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۵۰٫۰۰۰
۲۰۲۰ عدم رعایت مقررات حمل بار ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸۰۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰
۲۰۲۱ نصب پلاک های متفرقه یا تغییر استاندارد پلاک وسیله نقلیه ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۲۲ مغایرت مشخصات فنی با کارت شناسایی وسیله نقلیه ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۲۳ در آغوش داشتن اطفال در حین رانندگی ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰
۲۰۲۴ حمل تیرآهن، ورق‌های فلزی و امثال آن بدون رعایت شرایط ایمنی و مقرارت مربوط ۷۵۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰
۲۰۲۵ عدم رعایت مقررات حمل بارهای ترافیکی در کد ۲۰۲۰ ادغام شده
۲۰۲۷ هرگونه دخالت و دستکاری در دستگاه سرعت نگار (تاخوگراف) در وسایل نقلیه عمومی ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۲۸ نداشتن بیمه نامه شخص ثالث معتبر ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۲۹ توقف دوبله در محا ایستادن ممنوع ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۰ عبور کامیون و اتوبوس در خط سرعت بزرگراهها و آزادراههای دارای بیش از دو خط عبور در هر سمت ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۱ سوار کردن مسافر یا سرنشین داخل صندوق عقب یا هر قسمت خارجی وسیله نقلیه ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۲ حمل مواد سوختی خارج از باک توسط وسایل نقلیه غیرمجاز یا نصب باک غیرمجاز ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۳ رانندگی با وسیله نقلیه با پلاک غیر مجاز یا دارای ولاک گذر موقت، ویژه، تعمیری خارج از مان و مکان تعیین شده یا پلاک تعویض نشده متعلق به مالک قبلی ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۴ حمل مواد محترقه با وسایل نقلیه غیرمجاز ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۵ نداشتن مجوز فعالیت راننده وسیله نقلیه عمومی ۷۵۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰
۲۰۳۶ استفاده از نورافکن یا چراغ دارای نور خیره کننده، چراغهای الوان، اضافی و داشتن نور سفید در عقب و نور قرمز در جلو وسیله نقلیه ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰٫۰۰۰
۲۰۳۷ نصب هرگونه تجهیزات یا اجسام اضافی روی بدنه وسیله نقلیه یا روی چرخ ها که از سطح بیرونی وسیله نقلیه تجاوز کند ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰٫۰۰۰
۲۰۳۸ توفق و سد معبر در سطح یا حریم تقاطع ها و میادین یا سطوح شطرنجی ۵۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰
۲۰۳۹ تصادف ناشی از عدم توجه به جلو یا عدم رعایت فاصله طولی و عرضی با وسیله نقلیه جلویی یا جانبی ۶۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۵۰٫۰۰۰
۲۰۴۰ عدم اعلام نشانی محل سکونت جدید مالک وسیله نقلیه در مهلت تعیین شده از تاریخ تغییر محل سکونت به اداره راهنمایی رانندگی ۶۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۱ سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه‌هایی که در هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد یا با استفاده از شانه راه ۷۵۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰
۲۰۴۲ عدم تجهیز وسایل نقلیه مربوطه یا محل به علایم هشدار دهنده در عملیات اجرایی و عمرانی راه‌ها ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۳ سبقت اتوبوس و کامیون در داخل شهر ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۴ توقف در ابتدا و انتها پیچها، روی پل، داخل تونل و داخل با حریم تقاطع‌های راه‌آهن ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۵ نشاندن مسافر یا سرنشین در سمت چپ راننده ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۶ سوار کردن یا سوار شدن و پیاده شدن و آویزان شدن در وسیله نقلیه در حال حرکت ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۷ نداشتن پلاک جلو، عقب یا ناخوانا بودن آن ۶۰۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۸ روشن نکردن چراغ از هنگام غروب تا طلوع آفتاب و در مواقع لزوم به هر علت ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۴۹ حرکت عمدی به موازات اتومبیل دیگر به نحوی که موجب کندی و انسداد ترافیک شود ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۰ حرکت نکردن وسایل نقلیه بین دو خط یا تغییر خط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه در معابر خط‌کشی شده ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۵۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۱ عبور وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه ۸۰۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۲ نصب و استفاده از تجهیزات سمعی و بصری مانند چراغ گردان، آژیر و امثالهم در خودروهای غیر مجاز یا استفاده از تجهیزات مذکور توسط وسایل نقلیه امدادی خارج از زمان مأموریت (به استثنای خودروهای امدادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هلال احمر) ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۳ عدم رعایت مسیرهای تعیین شده حرکت در معابر منتهی به تقاطع ها ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۴ عدم رعایت مسیرهای تعیین شده حرکت در معابر منتهی به تقاطع ها ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۵ بازکردن قفل مخصوص وسایل نقلیه که توسط مامورین راهنمایی و رانندگی بسته شده است ۴۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۶ تجاوز از سرعت مجاز (تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت) ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۷ عدم بارگیری صحیح و مهار ایمن محمولات ۶۷۵٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۸ تخلیه نخاله، زباله، مصالح ساختمانی، فاضلاب، و ایجاد هرگونه مانع در مسیر عبور وسایل نقلیه در راه‌ها و حریم آن‌ها ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰ ۵۰۰٫۰۰۰
۲۰۵۹ حمل کود، زباله، نخاله و مصالح ساختمانی و امثال آن بدون حفاظ و پوشش لازم ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۰ عدم توجه به فرمان ایست و حرکت پلیس ۴۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۱ حمل بار تجاری وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر ۴۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۲ توقف در محل ایستادن ممنوع (توقف مطلقا ممنوع) ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۳ نداشتن گواهی معتبر معاینه فنی وسایل نقلیه ۵۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۴ حمل جنازه با وسایل نقلیه غیر مجاز ۴۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۵ خودداری از کنار بردن وسیله نقلیه قابل حرکت که به‌علت تصادف منجر به خسارت یا نقص فنی یا علل دیگر در سطح سواره رو متوقف شده است ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۶ عدم رعایت فاصله طولی و عرضی کافی قبل، حین و بعد از سبقت ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۷ راه ندادن به وسیله نقلیه پشت سر برای سبقت ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۸ عدم رعایت مقررات در گردش‌ها ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۶۹ نصب هر نوع علائم یا الصاق هر نوع نوشته، آگهی و تصاویر به بدنه خارجی وسایل نقلیه و قسمت درونی وسایل نقلیه عمومی مسافربری بدون داشتن مجوز لازم ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۰ حرکت کمتر از سرعت مقرر در صورت نبودن مانع در معابری که حداقل سرعت برای آن تعیین شده است ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۱ توقف وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر و بار در خارج از ایستگاه های تعیین شده ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۲ استفاده از تلفن همراه و سایر وسایل ارتباطی مشابه در حین رانندگی در سرعت کمتر از ۶۰ کیلومتر بر ساعت ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۳ پرتاب کردن یا ریختن ضایعات، زباله، اشیاء، آب دهان و بینی و امثالهم از وسیله نقلیه به سطح معابر ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۴ قصور در به کار بردن علائم ایمنی، هشدار دهنده حسب مورد در جلو، کنار و عقب وسیله نقلیه متوقف در سطح راه‌ها برابر ضوابط مربوطه ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۰۷۵ ریختن یا ریزش روغن، بنزین، نفت گاز (گازوئیل) یا سایر مایعات آلوده و تخریب کننده دیگر در سطح راه ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۶ توقف سایر وسایل نقلیه در ایستگاه و وسایل نقلیه عمومی ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۷ گردش به چپ یا به راست در محل ممنوع ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۸ توقف وسایل نقلیه در سطح سواره رو راهها و محل هایی که شانه کناری وجود دارد ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۷۹ تغییر محل نصب پلاک وسیله نقلیه ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۰ نداشتن وسایل ایمنی سالم و متناسب با فصل از قبیل زنجیر چرخ یا لاستیک یخ شکن یا نقص فنی و برف پاک‌کن و بخاری ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۱ حمل مسافر با وسایل نقلیه شخصی یا غیر مجاز ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۲ ورود و تردد وسایل نقلیه غیر مجاز در معابر، محدوده ها و مناطقی که ممنوع اعلام شده است ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۳ نداشتن یا عدم بکارگیری سامانه تهویه مطبوع برای وسایل نقلیه عمومی مسافربری ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۴ عدم رعایت مقررات مربوط به تابلوی ایست یا چراغ چشمک زن راهنمایی در تقاطع ها و میادین ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۵ توقف دوبله در معابر ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۰۸۸ توقف وسایل نقلیه در حاشیه راه‌ها برای فروش کالا ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۰۸۹ نداشتن آج مناسب در سطح اتکای لاستیک یا استفاده از لاستیک‌های فرسوده ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۰۹۰ رانندگی با وسیله نقلیه دودزا ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۰۹۲ عدم استفاده از کلاه ایمنی توسط راننده و سرنشین موتور سیکلت در حین رانندگی ۶۰۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰ ۶۰۰٫۰۰۰
۲۰۹۳ عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت (غیر از استثنائات قانونی) در آزاد راه‌ها، بزرگراه‌ها و جاده‌ها ۶۰۰٫۰۰۰ ۴۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰
۲۰۹۴ نداشتن بارنامه یا صورت وضعیت مسافری در وسایل نقلیه عمومی ۴۵۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۰۹۵ مغایرت مشخصات مسافر با محموله یا صورت وضعیت یا بارنامه صادر شده یا استفاده از یک بارنامه یا صورت وضعیت ۴۵۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰ ۴۵۰٫۰۰۰
۲۰۹۶ عدم رعایت مسیرهای تعیین شده توسط رانندگان وسایل نقلیه ترانزیت ۳۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰
۲۰۹۷ سوار کردن مسافر بدون صدور بلیط در وسایل نقلیه مسافربری برای هر نفر ۳۰۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰
۲۰۹۸ سوار کردن سر نشین اضافی به ازای هر نفر در وسایل نقلیه عمومی حمل مسافر در جاده های بین شهر و راههای روستایی ۳۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰
۲۰۹۹ استنکاف از قبول مسافر یا نرساندن مسافر به مقصد توسط رانندگان وسایل نقلیه عمومی ۳۰۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰
۲۱۰۰ تعمیر یا شستشوی وسیله نقلیه در راههای عمومی ۳۰۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰
۲۱۰۱ هر نوع توقف که منجر به سد معبر یا اختلال در عبور و مرور گردد ۳۰۰,۰۰۰ ۲۰۰,۰۰۰ ۱۰۰,۰۰۰
۲۱۰۲ عبور وسایل نقلیه از بین دستجات نظامی، انتظامی، دانش آموزان یا تشییع کنندگان یا دستجات عزاداری ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۳ عدمتوجه به هشدار و علائم وسایل نقلیه امدادی در حال مأموریت ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۴ نداشتن تجهیزات پیش‌بینی شده در برگ بازبینی فنی سلامت وسایل نقلیه عمومی ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۵ آموزش رانندگی در محل‌های غیر مجاز ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۶ عدم نصب پلاک با ابعاد بزرگ تر در قسمت عقب وسایل نقلیه سنگین باربری و مسافربری ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۷ توقف وسایل نقلیه در پیاده‌رو ۴۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۸ سوار یا پیاده کردن مسافر در خارج از پایانه های مسافربری یا محلهای مجاز ۴۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۰۹ استفاده از لاستیک های خارج از استاندارد وسیله نقلیه ۴۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۰ همراه نداشتن دفترچه یا تجهیزات ثبت سرعت و ساعت در وسایل نقلیه عمومی ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۱ همراه نداشتن گواهینامه رانندگی ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۲ همراه نداشتن پروانه تاکسیرانی یا اتوبوسرانی ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۳ انجام سرویس مدارس بدون داشتن مجوز لازم یا با وسایل نقلیه غیر مجاز ۴۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۴ استفاده از شیشه دودی به نحوی که راننده و سرنشین قابل تشخیص نباشد ۵۰۰,۰۰۰ ۳۰۰,۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۵ بیرون آوردن دست یا هر یک از اعضای بدن سرنشین از وسیله نقلیه در حال حرکت به جز موارد مندرج در مقررات توسط راننده ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۶ نداشتن یا نقص چراغهای جلو، عقب، ترمز یا راهنمای وسیله نقلیه یا تغییر رنگ چراغ ها ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۷ عدم الصاق یا نصب علامت ممیزه خودروهای دارای پلاک دولتی روی شیشه یا سایر قسمت های تعیین شده ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۸ عدم نصب یا عدم استفاده صحیح از تجهیزات الکترونیکی و غیر الکترونیکی مصوب کنترل سرعت و موقعیت وسایل نقلیه ۴۰۰,۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۱۹ بازکردن در وسیله نقلیه بدون رعایت احتیاط در حال حرکت و حیت توقف یا بازگذاشتن در وسیله نقلیه در سمت سواره رو ۳۰۰٫۰۰۰ ۲۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۲۰ حرکت با نور بالا در مواقعی که باید از نور پایین استفاده شود ۳۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰
۲۱۲۳ عدم پرداخت عوارض مقرر در آزاد راه‌ها ۳۰۰٫۰۰۰ ۱۵۰٫۰۰۰
۲۱۶۰ عدم استفاده از کمربند ایمنی توسط راننده یا سرنشینان وسیله نقلیه در حال حرکت (غیر از استثنائات قانونی) در معابر شهری و روستایی ۱۵۰٫۰۰۰ ۱۰۰٫۰۰۰ ۵۰٫۰۰۰
۲۱۷۶ عبور وسایل نقلیه غیر ضروری در معابر در شرایطی که از سوی دولت ممنوعیت تردد اعلام شده است ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۵٫۰۰۰٫

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *