قیمت بنزین

شایعات درباره گرانی بنزین واقعیت دارد؟

اخباری که امروزه در رسانه‌ها با عنوان گرانی بنزین منتشر شده است، صحت نداشته و تنها سوء برداشتی از نامه معاون اقتصادی دولت است.

با توجه به اختلالات پیش آمده امروز، در جایگاه‌های سوخت برای سوخت گیری خودروها، برخی شک کرده که آیا ممکن است تغییر قیمت برای بنزین در برنامه دولت وجود داشته باشد؟ در ادمه با دورهاتو همراه باشید.

بنزین و قیمت آن از آنجایی که تاثیر مستقیمی بر قیمت سایر کالاها و برخی گرانی ها دارد، یکی از مهم ترین عوامل موثر بر اقتصاد خانوار ها به حساب می آید. با توجه به این نکته افزایش قیمت سوخت باعث نارضایتی مردم شده و نمی توان از اثرات منفی رشد قیمتی بنزین بر اقتصاد و بازار چشم پوشی کرد. معمولا دولت ها نیز از تصمیماتی همچون افزایش قیمت بنزین بسیار گریزان هستند. اما واقعیت بیشتر بودن هزینه تولید بنزین از فروش آن را نیز نمی توان انکار کرد.


اخبار و شایعاتی که اخیرا در کشور پخش شده‌اند، مبنی بر افزایش قیمت بنزین از طرف دولت بوده که در این خصوص سخنگوی دولت نسبت به صحت این اخبار واکنش نشان داده است.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت می گوید:

سخنان علی بهادری جهرمی در رابطه با قیمت بنزین

 

آنچه امروزه در اخبار با عنوان گرانی بنزین منتشر شده است، چیزی جز شایعه و سوء برداشتی از نامه معاون اقتصادی دولت نیست.

بنزین قرار نیست به هیچ عنوان گران شود و دولت اگر قرار باشد تصمیمی بگیرد که بر زندگی روزمره جامعه و مردم تاثیری بگذارد، قطعا تمامی جوانب را سنجیده و یک شبه تصمیم نمی گیرد.

قرار بر این است طرحی به صورت آزمایشی در دو جزیره قشم و کیش با عنوان جایگزینی سهمیه بنزین به جای خودروها، به افراد تعلق گیرد. همچنین قیمت عرضه در واقع به همان منوال قبل، یعنی نرخ عادی با ۱۵۰۰ تومان برای بنزین سهمیه ای و ۳۰۰۰ تومان برای بنزین آزاد پیش گرفته می‌شود.

امروزه فردی که خودرو نداشته باشد نمی تواند از سهمیه بنزین نیز استفاده کند و این در حالی است که فرد دارای چهار خودرو از سهمیه خود، چهار برابر استفاده می کند. ناعادلانه بودن این روش بسیار مشهود بوده و در نتیجه سهم فردی که توان خرید خودرو ندارد در این بین نادیده گرفته می شود.

اما با این طرح آزمایشی بنا شده، فردی که خودرویی نیز ندارد سهمیه سوخت خود را با کد ملی دریافت کرده و به شخص دیگری با قیمت مناسب عرضه می‌کند. بنابراین اخبار منتشر شده، شایعاتی درباره افزایش قیمت بنزین بوده و صحتی ندارند.

میزان سهمیه بندی ماهیانه بنزین انواع خودروها

روز گذشته رئیس سازمان برنامه‌ ریزی نیز هرگونه افزایش قیمتی برای حامل های انرژی در بودجه سال ۱۴۰۱ را رد کرده بود.

مسعود میرکاظمی در حاشیه نخستین نشست معاونان امور مجلس وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی در پاسخ به پرسشی که درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی در بودجه سال آینده مطرح شده بود گفت: خیر، چنین تغییراتی را مدنظر نداریم.

در روز های گذشته نیز در فضاهای مجازی، خبری مبتنی بر افزایش قیمت بنزین تا ۱۴ هزار تومان منتشر شده بود که از طرف سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تکذیب و رد شد.

بیژن زنگنه نیز امروز در حاشیه مراسم امضای قرارداد توسعه میدان مشترک فرزاد بی، در جمع خبرنگاران تاکید کرد: در نزدیکی انتخابات، برخی با شایعات گرانی بنزین قصد دارند باعث ایجاد عکس العمل بد در مردم بشوند، اما این اطمینان را می دهم که نه بنزین و نه هیچ فرآورده نفتی دیگری گران نخواهند شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *